Konumuz liposuction. Dün akşam gelen bir mail ve içerisinde yazanlar bu yazıyı yazmam gerektiğini düşündürdü. Düşüncelerinizi yorum kısmına lütfen yazmayı unutmayın.

Mail içeriği kısaca şöyleydi, “Hocam 22 yaşındayım, boyum 170cm kilom 56, vücudumu çok beğeniyorum fakat ne kadar diyet yapsam da karın bölgem istediğim gibi yağsız olmuyor. Spor salonuna başlayacağım. Yine olmazsa liposuction yaptırmayı düşünüyorum. Sizce spor salonunda karnımda ki yağlar gider mi? Sevgiler, Elif” Yazdıklarını kullanmak için kendisinden izin aldım.

Çok kısa teknik bilgiden sonra düşüncelerimi anlatacağım.

liposuction

Liposuction Nedir?

Obezite gibi kilo problemleri olmayan fakat bölgesel olarak zayıflama yöntemleriyle giderilemeyen yağlanmalara sahip kişilerde, var olan fazla yağ dokusunun uzaklaştırılması ve vücuda daha iyi bir şekil kazandırılması için uygulanan cerrahi yöntemlere  Liposuction (liposakşın) ismi verilir.1

            Buradan anlayacağımız konu, liposucton zayıflama veya kilo verme yöntemi değil, bölgesel olarak yağ hücrelerinden kurtulma yöntemidir. Vücutta memnun olunmayan bölgelerde bulunan yağ hücreleri cerrahi yöntemler ile vücuttan çıkarılarak alınır. Genelde halk arasında yağ aldırma gibi düşünülür ama esas konu yağlar ile birlikte orada bulunan yağ hücrelerinin alınmasıdır. Tahmin ediyorum ki, yağ hücreleri ile birlikte kılcal damarların bir kısmı da alınıyordur. Çok farklı bölgelerde uygulama noktaları bulunmaktadır.

Ölüm Riski Varken Liposuction Neden Yaptırılır?

            Bence, estetik kaygılar sonucunda insanlar liposuction yaptırıyorlar. Daha sağlıklı olmak için yaptıran var mı? Estetik kaygılar için ölüm riskini göze almak ne kadar doğru peki? Liposuction işlemi sırasında veya hemen sonrasında ölenleri araştırmak istiyorsanız google sizi bekler, bir sürü sonuç var.2

Yağ aldırma operasyonu sonrası ölüm oranı binde 5-11 arasında değişir. En sık rastlanan neden ise yağ embolisidir. İşlem sırasında yağ, zarar gören damarlardan içeriye kaçar. Daha sonra akciğere kadar ulaşıp tıkanmaya neden olur. Büyük emboliler kalp yetersizliği ve ritim bozukluğunu da tetikler. Bu durum hastayı ölüme sürükler.Uzm. Dr. Bircan Resimci 3


Yağ aldırma işlemini yaptırmayı düşünen her bireye eminim bu bilgiler ve risk faktörleri doktorlar tarafından anlatılıyordur. Önemli olan nokta, işlemi yaptıracak kişiler çok basit ve sağlıklı yoldan çözülebilecek yağlanma problemi için bu kadar büyük riskleri nasıl göze alabiliyorlar? Diğer taraftan, her riski göze alıp liposuction yaptırdıktan sonra, mükemmel sonuçlar elde edemeyebilirsiniz. Kalan yağ hücrelerinde aşırı şişme veya yağ alınan bölgede çukurlu, engebeli çok kötü bir görünüm ile karşı karşıya kalabilir ve defalarca ameliyat olmak zorunda kalabilirsiniz.4,5 En altta verdiğim 5’nolu kaynakta bulunan yazıyı kötü sonucu görmeniz için kesinlikle okumanızı tavsiye ederim.

Yağ Aldırmak Yerine Kolay ve Sağlıklı Çözümler Var

            Bana şunu diyebilirsiniz, hocam senin anlatacağın yöntemler çok uzun sürüyor, bu yöntemle 3-5 günde şık şık halloluyor, sonrasında geri gelmiyor.

Peki,

 • Dolaşım sisteminin güçlenmesi
 • Eklem ve bağ dokulardaki sağlamlığın artışı
 • Kas kuvvetinde artış
 • Esneklik ve mobilite artışı
 • Posturun iyileşmesi
 • Kondisyon
 • Hormonal denge
 • Libido artışı
 • Mücadele yeteneği
 • Cildin güzelleşmesi
 • Uyku kalitesi
 • Ruhsal dinginlik
 • Sosyal çevrenin gelişmesi
 • İrade yeteneği

Gibi beslenme ve düzenli egzersiz ile maksimal düzeyde iyileştirilebilen özellikleri size kazandırıyor mu? Hem de hiç riski olmadan, mükemmel görünen bir fiziğe sahip olursunuz. Ayrıca fiziğiniz mükemmel olunca bütün kıyafetleri yenilemek için 10.000₺ – 15.000₺ gibi bir miktar paranızda size kalır.

Sadece biraz yağ aldırmak ile bitmiyor konu, iyi bir fizik için, kadın veya erkek fark etmeksizin, düzgün postur ve vücut bölümlerinin iyi şekilde düzenlenmesi gerekir. Omuzlar mesela, yağ aldırınca güzel olmazlar 🙂

            Sizi yağ aldırmaya iten konu, zaten yıllar içerisinde yapmış olduğunuz beslenme hataları ve hareketsiz yaşamdır. Yağ aldırdıktan sonra, sizce her şey düzelecek mi? 2-3 yıl sonra durum aynı mı kalacak? Ama hayatınızda doğru şekilde beslenme ve egzersiz düzenini oturtursanız, yaşınız kaç olursa olsun mükemmel görünebilirsiniz. Bakınız @jlo

            “Spor salonlarına gittik, diyet yaptık her şeyi denedik ve olmuyor” demeniz diyerek bilgi eksikliğinden kaynaklı başarısızlığı, başarısız bir yol gibi göstermek doğru değil. Gelin, birlikte başaralım.

Sağlıklı ve fit kalın.

1) https://www.medicalpark.com.tr/liposuction-nedir-kimlere-yapilabilir/hg-1730

2) http://www.hurriyet.com.tr/yag-aldirma-ameliyatindan-1-gun-sonra-oldu-40522947

3) https://www.takvim.com.tr/guncel/2017/10/27/manolya-onurun-beyin-olumu-gerceklesti

4) https://www.medicalnewstoday.com/articles/180450.php

5) http://www.hurriyet.com.tr/liposuction-yaptirdigi-doktoru-dava-ediyor-8692922


Umut Varol

Kişilere özel olarak online fitness danışmanlığı vermekteyim. Benden destek almak için online fitness danışmanlığı sayfasını inceleyebilirsiniz.

0 yorum

Bir cevap yazın

Avatar placeholder

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir