Danışanlarımdan bir tanesi işi gücü bırakıp youtubeda fitness videoları izlemeye başlamış, diyor ki “hocam sen neden youtuber olmuyorsun?” Neden olayım? Yeteri kadar fitness bilgini youtuberımız var. Ayrıca orası farklı bir mecra, bir sürü ekipman ve teknik bilgi lazım ki iyi bir video ortaya çıksın, izleyenler sıkılmasın, abone kazanalım, yüz binlerce defa izlenelim reklam gösterelim para kazanalım vs. Neyse konumuz bu değil. Konumuz video izleyen danışanımın, bana bilgi teyit ettirme çabası. “Hocam, yağlı insanlar daha çabuk kas geliştirirmiş, şu …….. youtuber öyle diyor. (Benimde kanalım var ama sadece video sunucusu modunda)

Yağlı Kişiler Daha Çabuk Kas Geliştirir Saçmalığı

            Önce yotuber nasıl bir anlatım yapmış oradan başlayalım;

“Şöyle avantajlardan bahsetmek mümkün, yağlı vücuda sahip insanların kas geliştirmesi daha kolaydır yağsız olan vücutlara göre, Neden? Çünkü yağlarında kas gelişimi için harcayabilecekleri yüksek miktarda enerji stoğu vardır. Yani vücutları yağlı olan insanların kas gelişiminde avantaj sahibi olmalarından bahsedebiliriz bu noktada” Youtuber

            Bana kızmayın, hocam işi gücü bıraktın bunla mı uğraşıyorsun diye, elbette hayır. Kimin ne anlattığı kendisini ve izleyenlerini etkiler, fakat danışanımın sorusunu yanıtlamalıyım. Bende geniş geniş yazayım, herkes okusun istedim, fena mı cicim?

Yağ Kas Oranı Farklı Tek Yumurta İkizi

            Örnekler üzerinden gidelim. İki erkek olsun elimizde. Yaşları aynı, boyları aynı, kiloları aynı, kemik yoğunluğu aynı her türlü genetik özellikleri aynı ve hatta spor geçmişleri de aynı olsun. Hatta işi biraz abartalım, bunlar tek yumurta ikizi olsun. Aralarında ki tek fark ise, bir tanesi fastfoota abanmış, yağlanmış, diğeri ise sağlıklı beslenmiş ve yağ oranı düşük olsun. Yağlı olan %18, yağsız olan ise %14 yağ oranına sahip olsun.

            Bu çocukların kemik yoğunluğu ve ağırlığı aynı ise, geriye kalan kas ve yağ kısmında, yağ oranı fazla olanın, kas oranı daha düşük olacaktır. Yani yağ oranı az olanın,  kas oranı daha fazla olacaktır. Çünkü bu ikizlerin yağ ve kas oranları hariç geriye kalan her şeyleri eşit demiştik.

            Size soruyorum, sizce hangisi daha kolay kaslarına hacim kazandırır veya büyütür? Mevcut kas oranı fazla olan ve düşük yağlı olan mı? Yoksa mevcut kas oranı az olan ve çok yağlı olan mı? (Aynı beslenme şekli uygulanmış olsun.) Elbette ki kas oranı fazla olan.

Kas Gelişimi İçin Yağlarda Yüksek Enerji Stoğu

            Gelelim diğer noktaya, yağlı insanların vücutlarında harcayacakları fazla enerji olmasına. Neden buna ihtiyaç duyalım ki? Biz 10 gün açlık içerisinde arazide geçecek hayatta kalma yarışmasına girmeyeceğiz ki, fazladan stok yağın bize sağlayacağı enerjiye neden ihtiyacımız olsun? Yiyebileceğimiz bir sürü farklı besin maddesi var. Kimse elimizi ayağımızı tutmuyor veya “1000 kalori sınırı var fazlasını yiyemezsin” diyende yok. Eee peki neden stok yağdan gelecek fazla enerjiye ihtiyacımız olsun? Gerektiği kadar enerjiyi beslenerek alamıyor muyuz? Fazla enerjiye ihtiyacımız varsa salataya koyarız 3-4 kaşık zeytinyağı, mis gibi alırız 250 kalori, kahvaltıya 50 gr kaşar ekleriz 200 kaloride oradan gelir miss. Peki neden vücut yağından gelecek stok enerjiye ihtiyacımız olsun? İşte bunlar hep hurafe. Temelsiz iddialar.

Yağlı Kişiler Daha Kolay Kas Yapar İddiası Nereden Türemiş Olabilir?

Aklıma gelen iki ihtimal var.

Birincisi, bu teoriyi ortaya atmış olan arkadaş şöyle bir gözlem yapmış olabilir. Salonda antrenman yapanlara bakarak, biraz yağlı olan iri kıyım birisi ile, yağsız cılız olan bir kişiyi karşılaştırmış olabilir. (iki kişi olmak zorunda değil yüzlerce aynı kategoride tipide karşılaştırmış olabilir.) Zaman içerisinde gözlemlerin sonucunda yağlı kişilerin daha çabuk irileştiğini ve yağsız cılız olan kişilerin daha yavaş irileştiğini gözlemleyip bu sonuca varmış olabilir. Fakat bu durum, bahsettiği iddiayı desteklemez. Ölçümleyemediğimiz çok değişken olduğu için bu sonuca varmak doğru değildir.

Burada şöyle bir durum söz konusu, salona gelen iri kıyım yağlı kişinin, cılız ve yağsız kişiye göre, vücudunda bulunan kas miktarı daha fazla olabilir. Bu durumda, protein ve yağ odaklı beslenerek, minimal karbonhidrat alımı ile yağ yakımını hızlandırıp daha çabuk kaslı bir görsele ulaşabilir. Cılız kişinin ise, hali hazırda kas oranı düşük ise, aynı görsele ulaşabilmesi için kas inşa etmesi gerekir. Bu da çok fazla protein, yağ, kalori alımı ayrıca çok kaliteli antrenman planı anlamına gelir. Kaliteli antrenman planı derken, her güne bir kas çalışmaktan bahsetmiyorum, doğru düzgün planlanmış hipertrofi, maksimal kuvvet gibi antrenmanlardan bahsediyorum. Neticede, cılız kişi az kalori almış yanlış antrenman yapmış, yağlı kişi yanlış antrenman yapmış ölümcül diyetle yağ yakarken kasda yakmış olabilir. Sonuçta ulaştıkları görsellerde yağlı kişi öne geçmiş olabilir. Fakat bu durum yukarıda ki, yağlı kişiler daha kolay kas yapar önermesini doğrulamaz.

Dirty Bulk Yanılgısı

İkinci ihtimal ise, müthiş derecede ünlü ve profesyonel olan bazı bodybuilderların bulk yaklaşımları, yağlı kişilerin daha hızlı kas yapacağı yanılgısını yaratmış olabilir. Burada ise pro vücut geliştirme sporcusu olan kişiler maksimum kas kazanımı için maksimum kalori alımı ile yağlanmayı gözetmeksizin dirty bulk denilen hadiseyi gerçekleştirirler. (Günlük 8-9 Bin kaloriden bahsediyorum) Yağ yakımı sonrasında (bir çoğu yağ yakımı için yasadışı kimya uygularlar) müthiş görünen bir fizik ortaya çıkınca detayları tam kavrayamamış kişilerde yağlı kişiler daha çabuk kas yapar yanılgısını oluşturmuş olabilir.

Aklıma gelen iki ihtimal bunlardır, sizin aklınıza gelen bu yanılgının oluşmasına sebep olan ihtimaller varsa aşağıya yazmanı isterim.

Peki Bu İddiayı Sunan Kişi Bende Neleri Uyandırıyor

Konuyu anlatan kişinin, aslında yağ yakımı, kas gelişimi ve bu konu ile ilgili beslenmeyi tam olarak kavrayamadığı ve en temel konuda böylesine yanlış bir söylemde bulunması beni biraz düşündürdü.

Diğer yandan, kendime dönüp baktığım da, benimde çok yanlış söylemlerim olmuş olabilir. Olabilir mi? Bilemedim şimdi 😀

Bu video editlenirken elden geçmiş kontrol edilmiştir, yani bu söylemler ağızdan fırlayıvermemiştir, tekrar tekrar izlenmiştir diye düşünüyorum varın gerisini siz anlayın.

Sağlıklı ve fit kalın.


Umut Varol

Kişilere özel olarak online fitness danışmanlığı vermekteyim. Benden destek almak için online fitness danışmanlığı sayfasını inceleyebilirsiniz.

2 yorum

Umut varol · 20 Kasım 2019 1:12 am tarihinde

Ağır saçmalamışsın sil bence

    Umut Varol · 21 Kasım 2019 4:07 pm tarihinde

    Selamlar, bu cümleyi yazacak kadar bilgili olduğunuza göre keşke gerekçelerinide altına yazsaydınız. İsim kısmına bile benim isim ve soyismimi yazmışsınız. İronik bir yaklaşım yerine, keşke katıldığınız ve katılmadığınız noktaları ekleseydiniz. Engin bilgilerinizden bende faydalanırdım. Bu aralar inanın bilgiye açım, desteklerinizi beklerim.

Bir cevap yazın

Avatar placeholder

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir