Zayıflamak

Evet hanımlar, sürekli zayıflamak ve kilo vermek istiyorsunuz ya, konu sadece zayıflamak değil. Biraz bu konuyu konuşalım.

Hocam nereden çıktı şimdi bu? Müsaadenizle anlatayım.

Biraz kalçam şekillensin, biraz belim incelsin yeter dediğinizi duyar gibiyim ama gerçekten iyi görünmek, iyi bir fiziğe sahip olmak için bunlar yeterli mi?

Kilolu yada Zayıf Ama Çok İyi Görünüyorlar, Neden?

Çevrenizde farklı boylarda farklı kilolarda bir sürü kadın görüyorsunuz ama bazıları göze çok hoş görünürken bazıları iyi görünmüyor. Hatta aynı boyda aynı kiloda iki kadını yan yana getirdiğinizde ikisinin de fiziği çok farklı görünüyor. Hemen genetik hocam diyerek üzerini kapatmaya çalışmayın. Tabi ki genetik faktörlerin etkisi var, ama iş sadece genetik değil. Instagramda yüzlerce öncesi ve sonrası fotoğraf var, değişimin hangi noktaya varacağı sizin elinizde.

Değişime başlarken belirlemeniz gereken noktalar var bunlara dikkat etmelisiniz. Siz nasıl bir fizik istiyorsunuz? Ulaşmak istediğiniz ve size yakışacak fiziki görünümü belirlemeli ve hedefinizi emin adımlarla yürümelisiniz. Kendinize yakışacak fiziği belirler ve doğru şekilde antrenman yaparsanız mutlaka sonuca ulaşacaksınız. Bakın size bir örnek vereyim; instagramda @missmiafit kullanıcı adıyla Mia Sand adında bir hanımefendi var, fiziğini incelemenizi tavsiye ederim, kilolu olunsa da ne kadar dengeli ve iyi göründüğüne dikkat edin lütfen.

zayıflama kilo verme

Fiziki olarak iyi görünmenizin en önemli noktası doğru bir postural düzgünlüktür.Çevrenizde o kilolu olsa da iyi görünen hanımefendiler muhtemelen düzgün posture sahiptirler. Omuz yerleşimleri, bacaklarının düzgünlüğü vs. Giydiğiniz elbiseler bile daha düzgün dururlar. Bu konuyu uzun uzun daha sonra konuşacağız.

Sürekli Kardiyo Yaparak Zayıflamak

Amacınız sadece zayıflamak olmamalı, eğer amacınız sadece zayıflamaksa ve bunun için saatlerce kardiyo yapıyorsanız, bana inan sonuçtan hiç memnun olmayacaksınız. Sürekli kardiyo çalışmaları ile kilo verme hedefi, sizi çelimsiz ve çekicilikten tamamen uzak bir fiziğe ulaştırabilir. Çok sevdiğiniz kıvrımlarınızdan uzaklaşırsınız ve hatta fazla kardiyo sonucunda kullandığınız bazı iç çamaşır bedenlerini küçültmeniz gerekebilir.

Hızla kilo vermek için, bu amansız kardiyo çalışmalarının yanına düzensiz bir diyette eklerseniz daha farklı sorunlar ile de karşılaşma olasılığınız yüksek. Eforlu şekilde kardiyo yapıyorsunuz ve vücudunuzun ihtiyacını karşılayacak kadar, protein vitamin ve karbonhidrat tüketmiyorsunuz, sizce ne olur?

Hiç kuvvet egzersizi yapmadan sadece kardiyo yaparak zayıflama mantığı istediğinizin dışında sonuçlara ulaşmanıza sebep olabilir.

Zayıflamak ve İyi Fizik İçin Ne Yapmalısınız?

Size tek tek şunu yap bunu yap diye yazmayacağım. Kızmayın, genel konulardan bahsetmek daha iyidir.

Beslenmenize dikkat etmelisiniz. Nasıl hocam? Kısaca, doğadan gelenler ile günde üç öğün karnını doyur, diğerlerini yeme, ara öğün yapma.

Kardiyo program ve kuvvet egzersizlerini harmanlamayı bil. Sadece kardiyo olmamalı, sadece kuvvet egzersizi de olmamalı. İkisini de gerektiği dengede programına dahil etmelisin.

Yeniliğe açık ol, farklı branşları programına ekle. Pilates, zumba arasında sıkışıp kalma, vücut ağırlığı egzersizleri dene, salonda bulunan ağırlıklara el at, yoga pozlarını kullan, yeniliğe açk ol. Kardiyo tipi direnç egzersizlerine yönel. Çeşitlilik önemli, hem sıkılmazsın hem de vücudun rutinden kurtulmuş olur.

En önemlisi, postural bozukluklarını tespit et ve daha iyiye gitmesi için doğru bir antrenman planla. Eğer bu konuda acemiysen, bilen birisinden yardım al.

Devamlılık önemlidir, Roma bir günde kurulmadı, önce başla, sonra bırakma.

Kategoriler: Kadın

Umut Varol

Kişilere özel olarak online fitness danışmanlığı vermekteyim. Benden destek almak için online fitness danışmanlığı sayfasını inceleyebilirsiniz.

0 yorum

Bir cevap yazın

Avatar placeholder

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir