Vücut geliştirme için metabolik beslenme hakkında bir eğitim oluştururken clean bulk ve dirty bulk konusu üzerin birazcık konuştum. Sonra bu konu üzerine biraz yazmanın ve okuyucularıma da bilgi aktarmanın iyi olabileceğini düşündüm. Kısa bir yazı olacak ama eminim sizin için faydalı olacaktır.

clean bulk dirty bulk

Bu yazıyı yazmadan önce kısaca google araması yaptım bu konuda insanlar neleri yazmışlar neleri konuşmuşlar diye, ana hatlarıyla bulduklarım;

  • Ben clean bulk ile gelişemedim dirty bulk yapacağım nasıl yapmalıyım?
  • Clean bulkda ayda 1 kilo alınır, fazlası dirty bulkdur.
  • Dirty bulk yaptım çok pişmanım, yağı, tuzu, şekeri, unu her şeyi kestim ama define olamıyorum.

Dirty Bulk Nedir?

            Dirty bulk denilen durum, vücut geliştirme ile uğraşan kişilerin, umarsızca yemek yiyerek yağ oranını düşünmeden kilo alma çabasıdır. Bence başlı başına saçmalıktır. Sporcu beslenmesine uygun değildir ve gereksiz şekilde fazladan alınan basit karbonhidratlar sporcu performansını olumsuz etkiler.

Clean Bulk İle Gelişemedim, Dirt Bulk Nasıl Yaparım?

            Clean bulk ile gelişememişsen, yanlış yapmışsındır. Beslenme hakkında bilgin yetersizdir. Kilo alman için gereken kalori hesaplamasını bilmiyorsundur. İnsülin hormonunu kontrol altında tutma konusunda bilgin yoktur.

            Bu konu oldukça basittir. Kilo almak için gereken kaloriyi hesaplamalı ve sonrasında minimum yağ oranı artışı ile hedef kiloya varmalısınız.

            Benden size tavsiye, dirty bulk falan yapmayın. Göbekli göbekli saçma sapan gezersiniz ve bir daha da eritemezsiniz. Steroid veya hormon kullanarak kısa sürede inanılmaz yağlardan kurtulan insanları kendinize örnek almayın lütfen.

Clean Bulkda Ayda 1 kilo alınır, Fazlası Dirty Bulkdur

            Böyle bir ayrım olduğunu söylemek zordur. Burada önemli olan nokta kilo alımı sırasında kazandığınız yağ ile ilgilidir. Çok yağlanıyorsanız dirty bulk, az yağlanıyorsanız clean bulk.

Ayda 1 kilo kazanarak da dirty bulk yapabilirsiniz. Hormonlarınızı kontrol altında tutmaz ve gereksiz basit karbonhidrat tüketirseniz, ayda 1 kg ile 1 yıl sonunda güzel bir göbeğiniz olabilir. Tam tersi olarak, ayda 2 kg alarak clean bulk yapabilirsiniz. Bunlar mümkün olan durumlar.

Dikkat edilmesi gereken noktalar ise, beslenmenin düzenlenmesi ile büyüme hormonu (Gh), testosteron hormonunu yüksek tutabilmek ve insülin hormonunu gerektiği zamanlarda yükseltmeyi bilmektir.

Dirty Bulk Yaptım Çok P;işmanım, Yağı, Tuzu, Şekeri, Unu Her Şeyi Kestim Ama Define Olamıyorum

                        Normal, işin zor. Dirty bulk denilen konuya girmemeniz gerektiğini söylemiştim. Kas geliştireceğim diye vücudunuzu yağ torbasına çevirmeyin. Önüne geleni yiyerek sadece kilo almak kas geliştirmek değildir. Kazandığın o yağlar kasa dönmeyecek, senin onları yakman gerekecek. Sonrasında ise, gelişmemiş kaslarını geliştirmek için, tekrar beslenmen gerekecek. Bu yüzden dirty bulk denilen saçmalıklara girmemeniz tavsiye olunur.

Dirty Bulk & Clean Bulk Sonuç Nedir Hocam?

            Sonuç şudur, dirty bulk yapmayın, yapıyorsanız da vücut geliştirme yapıyorum demeyin, insanlar bu spordan tiksiniyor sonra. Yaptığınız yanlış sizin yanlışınızdır, herkese mal etmeyin.

Kategoriler: Beslenme

Umut Varol

Kişilere özel olarak online fitness danışmanlığı vermekteyim. Benden destek almak için online fitness danışmanlığı sayfasını inceleyebilirsiniz.

0 yorum

Bir cevap yazın

Avatar placeholder

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir