Bir süredir yazmamıştım ama bu konuyu anlatmanın iyi olacağını düşündüm. Hem de güzel bir örnekle de açıklayacağım. Çok kısa ve karmaşa yaratmadan anlatacağım. 

                  Birçok kadın danışanım var ve hepsiyle ayrı ayrı ilgilenmeye çalışıyorum ama bazen fikir birliğine varmamız zor olabiliyor. Bilirsiniz kadınlar, karmaşık düşünmeyi severler. Fakat vücut şekillendirme oldukça basit ve karmaşıklığı sevmeyen bir iştir.

                  Genellikle kadın danışanlarıma haftada 3 gün antrenman tavsiye ederim. Birer gün arayla haftada 3 antrenman ayda 12 ve yılda 144 antrenman eder. 1 yılda 144 defa antrenman yapmak ne kadar zor olabilir ki? Zor olsun diye değil, en kolay yoldan hedefe ulaşın diye bu kadar az planlıyorum. Diğer bir konu ise, kilo hedefine göre günlük kalori takibi yapmalarını istiyorum. Çok basit, antrenman yap ve kalorini takip et. 

                  Burada size göstereceğim örnek uzun süredir hali hazırda antrenman yapan bir danışanımdı. Birlikte çalışmaya başladığımızda her hanımefendi gibi amacı düzgün postür, düzgün omuzlar, ince bel ve daha dolgun bir kalça. Geçmişte uzun süreli personal trainer deneyimi vardı. Yani bu konuda oldukça emek vermişti. Fakat geldiği noktadan memnun değildi ve ilerlemesi durmuştu. Kendisiyle çok basit bir anlaşma yaptık. Antrenmanlar yapılacak ve kilo sabit tutulacak. Aslında kendisinin ısrarla kilo vermek istediğini eklemeden de geçemeyeceğim.

                  Efendim yolda birçok aksaklıktan dolayı antrenmanları kesip tekrar başlamasına rağmen 1 yıl içerisinde tahminen 110-120 civarı antrenman yaptığını ve kilosunu süreç içerisinde göreceli şekilde sabit tuttuğunu söyleyebilirim. 1 yıllık ölçü değişimini hemen aşağıda görebilirsiniz. Dikkatli incelerseniz her detay orada bulunuyor.

Kadın online fitness koçu

                  Sonuçta elde ettiğimiz durum, çok daha ince ve çok sıkı bir bel, biraz daha şekilli ve büyük kalça, daha geniş omuzlar ve en önemlisi oklava yutmuş gibi bir postür.

                  Defalarca söylediğimiz gibi, eğer kilonuzu sabit tutarsanız ve düzenli antrenman yaparsanız vücudunuz değişir, yukarıda olan sonuçlara sizde ulaşırsınız. Hele bir de kilonuzu sabit tutarken, yeterli protein ve karbonhidrat alırsanız daha da şahane işler çıkar.

                  Burada varacağım konu şudur; kadınlarda gördüğüm en büyük problem, düzenli antrenman yapmalarına rağmen, sosyal medyada popülerleşen diyet türlerine çok güvenmeleridir. Bu diyetlerde neler yok ki? Ne sihirli sözler ne sihirli icatlar. Fakat defalarca öne çıktığı ve ispatlandığı halde çok basit bir yöntem olan kalori saymak ve dengelemekten hiç bahsedilmiyor.  Sihirli diyetlerle dengeli ilerleyemedikleri için maalesef kilo alıyorlar. Bu durumda alacakları sonuçları etkiliyor. Eğer kalori sayarsanız her şeyi dengeli ve yolunda götürebilirsiniz. Bu konuda sayfalarca anlatabilirim ama karmaşık anlatmayacağımı ve kısa olacağını başta söylemiştim.

                  Efendim burada hemen şu detayı da ekleyelim ki akıllarda yanlış kalmasın, kilonuz çok fazlaysa, daha iyi sonuçlar için ayda 1-2kg kaybetmeye odaklanın. Yılda 12-24kg arası kayıp yaşarsınız ve antrenmanında etkisiyle daha da fazla kaybetmiş gibi görünürsünüz. Unutmadan ekleyelim amaç sadece kilo kaybetmek değil, kasları koruyarak yağ kaybetmek ve vücudu şekillendirmek. Yukarıda gördüğünüz danışanımın ölçülerine dayanarak, yağ kaybedildiğini ve kas kazanıldığını gönül rahatlığıyla söyleyebilirim. Görüşmek üzere.

Kategoriler: KadınSon Yazılar

Umut Varol

Kişilere özel olarak online fitness danışmanlığı vermekteyim. Benden destek almak için online fitness danışmanlığı sayfasını inceleyebilirsiniz.

0 yorum

Bir cevap yazın

Avatar placeholder

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir