Evet hanımlar ve beyler, bu yazıyı okumaya başladıysanız kalça büyütme hareketleri ve programını öğrenmek istiyor olmalısınız. Çünkü bu yazı tamamen popo büyütme ile ilgili olacak. Şanslısınız ki bu konuyu saçmasapan bir web sitesi yerine, bu işle ilgili yüksek bilgi birikimi olan bir antrenörden dinleyeceksiniz. Yazıyı bir kaç defa detaylı okumanız faydalı olacaktır. Anlatacağım antrenman sistemi profesyonel yaklaşım içermektedir. Dikkatle okuyun lütfen.

Neler anlatacağım;

 • Popo büyütme için estetik ameliyat gereksizliği
 • Dikkat çeken kalça detayları
 • Kalça büyütme için doğru çalışmak
 • Kalça büyütme için 6 haftalık antrenman planı (Gym)
  • 1Tm tespiti (kısaca)
  • Etkili – verimli egzersizler
  • Plan detayları – kuvvet / hipertrfofi (plan değişkendir)
  • Antrenman öncesi kalça için dinamik esneklik (video)
  • Antrenman sonrası kalça için statik esneklik (video)
 • 6 Hafta bitti ne yapacağım?
 • Sürpriz Kısım

Burada anlatacağım popo büyütme yolu için spor salonuna ihtiyacınız var. Eğer evinizde yeteri kadar ağırlık varsa evde de uygulayabilirsiniz. Tabi ağırlıktan kastım 3-5 kg lik birkaç dumbell değil. Diğer yandan burada anlatacağım bilgiler ortalama olarak 6 aydır düzenli şekilde ağırlık çalışması yapan kişiler içindir. Siz yeni başlamışsanız anlatacağım programı uygulamayın. Zamanı geldiğinde uygularsınız.

Eğer siz uzun süredir fitness yapıyorsanız ve kalçanız istediğiniz seviyede değilse, burada vereceğim kalça büyütme programı seviyenizin altında kalabilir. İlerlemeniz için benden veya beğendiğiniz bir antrenörden destek alabilirsiniz.

Beyefendiler de bu programı uygulayabilir, kadın&erkek uygulayan kişilerde farklı sonuçlar elde edilir. Beyler, o meşhur karikatür aklınıza geldiyse korkmayın, o sonucu kadınlar elde eder, sizinki sıkı ve sağlam bir görünüm alır.

Estetik Ameliyat İle Kalça Popo Büyütme

Bu konudan bahsetmesem olmaz. Popo büyütme ameliyatlarını kesinlikle duymuşsunuzdur. Bu yazıyı hazırlamadan kısa bir süre önce İngiliz uyruklu bir kadın, kalçasını estetik ameliyatla daha dolgun bir hale getirmek için gittiği ameliyat sırasında vefat etti. Özel hastahane yetkilileri tarafından yapılan açıklamada, bu ameliyatlar sırasında komplikasyon gelişme ihtimalinin 1000 de 2-5 arasında olduğu belirtilmiş. Çok kısa bir google araştırması ile haberi inceleyebilirsiniz. Uçak kazasında ölme ihtimalinizin 4,7 milyonda 1 olduğunu düşünürsek risk karşılaştırmasını siz yapabilirsiniz. Sizce bu riske değer mi?

Bugünün fiyatıyla bu ameliyatın değeri 5000$ (25000₺). Siz bu ücreti bir antrenöre verirseniz, değil poponuzu bütün vücudunuzu 3 defa şekillendirir 🙂 Ne derler bilirsiniz, parayla kendinize mükemmel bir fizik satın alamazsınız. Ter akıtıp yapmanız gerekli.

estetik ameliyat kalça popo büyütme

İşin ilginç tarafı kısa bir google aramasında karşınıza sürekli estetik ameliyat ile popo büyütme çıkmaktadır. Neyse ki siz bu yazıya ulaştınız ve kalça büyütmenin en sağlıklı yolunu öğreneceksiniz. Kalıcı ve etkileyici şekilde.

Dikkat Çeken Kalça Detayları

Öncelikle büyük ve dolgun bir kalçaya sahip olmanın ilk kuralı genetik. Eğer genetik olarak geniş kalça kemiklerine sahipseniz, elbette ki kalçanız büyüdüğünde daha göz doldurucu olacaktır. Yapı olarak dar kalça kemiklerine sahipseniz, yine de maksimal seviyede büyütebilirsiniz. Fakat, kalçanız efsaneler arasına adını yazdırabilecek seviyeye maalesef ki gelmez.

Aşağıda iki fotoğrafı birleştirdim. Görebilmeniz için. İkisi de ünlü instagram yıldızlarıdır. Genetik kalça kemiğinin geniş olması durumunu daha iyi görebilmeniz için. Aşağıda olan fotoğrafların altında instagram adresleri de bulunuyor, isterseniz daha fazla inceleyebilirsiniz. Popo büyütme sırasında her zaman aklınızda olması iyi olabilir.

@paigehathaway  @arielmullen

Kalçanızın iyi şekilde görünmesi ve ön plana çıkabilmesi için, belinizin ve bacaklarınızın da göreceli olarak ince olması önemlidir. Yine yukarıdaki resimde bu farkı görebilirsiniz. Sadece popo büyütme çalışmaları mükemmel görünüm için yeterli olmayabilir.

Genetik yatkınlığınızın olmaması şeftali görünümlü bir kalçaya sahip olmayacağınız anlamına gelmiyor. Doğru şekilde çalışırsanız elbette ki dolgun ve dikkat çeken bir kalçaya sahip olabilirsiniz.

Kalça Büyütme İçin Doğru Çalışmak

Peki doğru çalışma nedir? Kısaca anlatmaya çalışayım. Kas liflerine kısaca baktığımızda yavaş kasılan ve hızlı kasılan kas lifleri bulunmaktadır. Genel anlamda yapılan 3*12 tipi çalışmalar bu kas liflerini değişimli şekilde çalıştırmaya odaklanır ve bu sayede hipertrofi elde edilir. Fakat kronik bir büyüme amaçlandığında maalesef ki bu çalışma şekli yeterli olmuyor. İşin içine maksimal kuvvet çalışmalarını, yani hızlı kasılan kas liflerini büyüten çalışmaları eklemek gerekiyor. Kronik bir büyüme için her kas grubunda olduğu gibi, kalçada da hızlı kasılan kas liflerini büyütmek için antrenman planlamalısınız.

Amacınız dolgun ve şekilli bir kalça ise, hızlı kasılan kas liflerini göz ardı etmemelisiniz. Fakat bunun yanında, her iki lif tipini de değişken şekilde çalıştıran antrenmanları da programınıza eklemelisiniz. Aşağıda anlatacağım antrenman bu şekildedir.

Popo Büyütme İçin 6 Haftalık Antrenman Planı

Bu antrenmanı uygulayabilmek için bilmeniz gereken bir takım bilgiler bulunmaktadır.

 1. 1 tekrar maksimum (1TM),
 2. Egzersizlerin nasıl uygulanacağı
 3. Dinamik stretching

1 Tekrar Maksimum (1TM)

Adı üzerinde 1Tm, yani 1 tekrarda kaldırabildiğiniz maksimum ağırlık. Her hangi bir egzersizi yapmak için, ağırlıkları taktığınızda, bu ağırlıkları sadece ve sadece 1 defa kaldırabileceğiniz kadar büyük takarsanız ve ikinci defa kaldıramazsanız, bu sizin 1tm’niz olacaktır. Hesaplamanın farklı farklı yolları vardır. Googleda veya akıllı telefonunuzun uygulamaları arasında hesap makinelerine de ulaşabilirsiniz. “1Rm Calculator” yazarak aratabilirsiniz.

1 Tm nasıl tespit edilir detaylı anlatım için, “1 Tekrar Maksimum Nedir?” başlıklı yazımı okumanızı tavsiye ederim.

1Tm hesaplamak önemlidir, çünkü yapacağınız antrenmanda kullanacağınız ağırlıkları ona göre hesaplayıp kullanacaksınız. Rastgele ağırlık kullanmakla başarıya ulaşmak zordur.

Kullanılacağınız Doğru Egzersizleri Bilmek

Anlatacağım antrenman programında elbette ki egzersizler olacak. Bu programı etkili şekilde uygulayabilmek için, egzersizlerin doğru uygulanış biçimlerini bilmelisiniz. En ince detaylara bile ihtiyacınız olacak. Nasıl uygulanacaklarını anlatmayacağım, youtube üzerinde binlerce defa anlatılmış bir şeyi buraya yazıp kalabalık yapmaya gerek yok. Büyüme için egzersiz önemli olsa da, kilit nokta uygulanan antrenman planı olacaktır.

Kalçayı çalıştıran çok sayıda egzersiz vardır, fakat amacınız en fazla lifi aktif etmekse bunun için bilim insanları tarafından araştırmalar neticesinde kanıtlanmış, kalça liflerini yüksek oranda aktif eden egzersizleri seçmelisiniz. (Fitness ile ilgisi olmayan işi gücü googledan trafik çekmek olan saçma sapan web sitelerinin önerdiklerini değil.)

Eğer egzersizleri iyi şekilde bilmiyorsanız, öğrenmek ve doğru yapabilmek için 2 hafta boyunca 5-6 defa uygulayın. İyi bilmediğiniz bir egzersizde 1Tm belirlemesi yapmak mantıksızdır.

Esneklik

Siz bir bölgeyi, kalçayı, büyütmek istiyorsanız, o bölgenin bir miktar esnek olması gerekir. Aslında vücudun her bölümünün yeteri kadar esnek olması sporcular için çok önemlidir ama konumuz kalça olduğundan dolayı o bölge için konuşacağız.

Kalça bölgesi kas yapısı oldukça karmaşıktır. Varlığını bilmediğiniz adını  bile duymadığınız bir sürü kas bulunur. Bu kasların yeteri kadar esnek olması daha kolay büyümesini hem de şeftali görünümünün daha güzel olmasını sağlar.

hip flexor

Özellikle hip flexors denilen kas grubunun (iliacus, psoas major, rectus femoris, sartorius) yeteri seviyede esnek olması, kalça kaslarınızı egzersiz sırasında iyi şekilde aktif edebilmeniz için önemlidir.

Kalça Büyütme Antrenman Programı 1

Kalça Büyütme Hareketleri
 • %70 / 7*3 / 3dk  :  1Tm’nin %70 i olan ağırlık ile, 7 tekrardan 3 set yap, set arası dinlenme 3 dk.
 • Ağırlıklar çok fazla gelirse, kullanılan ağırlık yüzdesini %5 azaltın.
 • Her hafta 1 ve 5 inci günlerin antrenmanları aynıdır. Antrenman tablosunu dikkatle inceleyin.

Yukarıda gördüğünüz programı özellikle resim olarak ekledim, telefonunuza kaydedip kolayca kullanabilin diye. Evet biraz programı açıklayayım.

Hafta da 3 gün kalça büyütme programını uygulamanız gerekiyor. Programa başladığınız ilk haftanın birinci günü, egzersizler için 1Tm tespitlerini yapmanız çok önemli. Sonrasında ise programda bulunan yüzdeleri hesaplayıp kullanacağınız kiloları hesaplamanız gerekiyor.

Diyelim ki, siz hip thrust egzersizinde, bir tekrarda 100 kg kaldırabiliyorsunuz. Sizin %70 yazan günde, 70 kg ile çalışmanız gerekiyor. Yine % 80 yazan günde ise 80 kg ile çalışmanız gerekiyor. Her egzersiz için doğru bir tespit yaparsanız, yazan yüzdeleri hesapladığınızda hangi kilo ile antrenman yapmanız gerektiğini kolayca bulabilirsiniz.

Kalça Büyütme Antrenmanına Başlamadan Önce

Yukarıda esneklik konusunun ne kadar önemli olduğundan bahsetmiştim. Eğer siz, sadece basit bir kardiyoyla ısınarak antrenmana başlarsanız, kalça kaslarını en etkin şekilde çalıştıramazsınız. Bu sebepten dolayı, ısındıktan sonra, kalça aktivasyonunun bloke edebilecek olan hip felxor kaslarını bir miktar esnetmeniz önemlidir.

Burada size hip fleksor kaslarını kolayca esnetebileceğiniz egzersizleri 1,5 dk lık kısa bir videoda anlatacağım. Kalça antrenmanına başlamadan önce bu egzersizleri verilen tekrar sayları kadar yapmanız hip flexor kaslarını esnetecektir. Eseneyen kaslar dah etkili antrenman yapmanıza olanak sağlayacak. Bu farkı anlamak için, bir gün esneme çalışması yapmadan antrenman yapın. Diğer gün ise esneme çalışması yaparak antrenman yapın. Kalçanızın daha fazla içe doğru (kalçanın ekstansiyonu) ilerlediğini ve daha fazla kalça kasını aktif hale getirdiğinizi fark edeceksiniz.

Neden dinamik esneme yapıyoruzda statik esneme yapmıyoruz. Bu konuyu esneklik ile ilgili olan Esneklik Çalışmalarının Kuvvet Gelişimine Etkisi başlıklı yazımda açıklamıştm.

Kalça Büyütme Antrenmanından Sonra Uygulanacak Esneklik Hareketleri

Antrenmanı yaptıktan sonra, kalça kaslarınız kasılmış durumda olacaktır. Kasları tekrar rahatlatmak ve uzun bir görünüm kazandırmaya yardımcı olmak için, antrenman sonrası kalça kaslarını iyi şekilde esnetmelisiniz. Yapacağınız bu esneklik çalışmaları, toparlanmaya yardımcı olacak ve gün içerisinde kendinizi daha rahat hissetmenizi sağlayacaktır.

Esnekliği az olan kasların sakatlanma ihtimalinin yüksek olduğunu biliyoruz. Bu esneklik çalışmaları sizin sakatlanma riskinizi azaltacaktır.

Kronik bel ağrısı çeken hastalar için yapılan fizyoterapi programı deneyinde, deneklere uygulanan çalışmalar içerisinde bir bölüm kalça fleksörleri ve lumbal ekstansörlerin düzenli şekilde esnetilmesi şeklindedir. Deney sonucunda hastaların bel ağrıları anlamlı şekilde azalmıştır. Kalça kaslarının gerginliği zaman içerisinde bel ağrısına sebep olabilir. Esneklik çalışmaları sizi bu durumdan uzak tutar.

Kalça esneklik çalışmaları, posturel düzgünlüğünüzü koruyacak ve yürüyüşünüzün dengesizleşmesini önleyecektir. Kalça kasları esnek olmayan kişilerin adım mesafeleri kısalır. Bu durumda rahatsız bir yürüyüş geliştirmenize sebep olabilir. Esnek kalça ve bacaklar daha uzun adım atmanızı sağlar. Bu durum yürürken peri gibi görünmenizi sağlar 🙂 Peri gibi görünmeyi hangi kadın istemez ki?

Aşağıda sizin için 5 adet esneklik hareketinin videosunu hazırladım. Her egzersizi kalça büyütme antrenmanı sonrasında 45-60 sn kadar uygulayın. İki taraf için olanlara dikkat edin lütfen. Uzanın ve o pozda bekleyin. Gerginlik acısı dayanılmaz hale gelmemeli ve iğne batması hissi yaşamamalısınız. Hafif bir gerilim yeterli olacaktır. Esnekliğinizin artmasının zaman alacağını unutmayın.

Popo Büyütme 6 Hafta Bitti Ne Yapmalıyım?

Bu program, zamanı veya günü geçmeyecek bir program. Burada aşamalı yüklenme metodu uygulandığı ve fazla tamlama döngüsüne dikkat edildiği için, ayrıca 1Tm tespiti program başında yapıldığı için bu programı sürekli uygulayabilirsiniz.

Bu sebepten dolayı 6 hafta bittiğinde, 1 haftalık çok hafif antrenman haftası uygulayıp tekrar programa baştan başlayabilirsiniz. 1 hafta çok hafif antrenman yapmanızın sebebi, çok yoğun bir dönemden çıkmış vücudunuzun yenilenmesine ve toparlanmasına izin vermektir. Bu sayede olası eklem sakatlanmalarının ve kas hasarlarının önüne geçmiş olursunuz.

Unutmayın, yeni 6 haftalık döneme başlamadan tekrar her egzersiz için 1Tm tespiti yapmanız gerekiyor. Çünkü geçtiğiniz 6 hafta içerisinde yaptığınız antrenman kuvvetinizi arttırmış olacaktır. Eski 1 Tmler ile hareket etmek etkili antrenman yapmanızı engelleyecektir.

Kalça Büyütme Programı 2   

Kalça büyütme ile ilgili buraya kadar okumuşsanız tebrik ederim. Yukarıda anlattığım yönteme göre daha basit ama etkisi neredeyse aynı olan farklı bir yöntemi de anlatmamın ve buraya eklememin iyi olacağını düşündüm. Bu kısım yazı yayınlandıktan çok uzun süre sonra eklenmiştir. Eğer okuyorsanız kalça büyütme hareketleri ve programı yazımı son 1 yıldır okuyanlardan daha şanslısınız diyebilirim.

            Anlatacağım bu yaklaşımda 1Tm hesaplanabilir, fakat hesaplanmadan da uygulanabilir. Ben size hesaplanmadan nasıl uygulanacağını anlatmak istiyorum. Bu kısmı inceleyip okuduktan sonra, ilk anlattığım ve şimdi anlatacağım yaklaşımın nasıl değişimli olarak kullanılacağını da anlatacağım.

            Günlük değişken dalgalı dönemleme, uygulama şekli her gün farklı set ve tekrar sayıları kullanımı üzerine kuruludur. Burada atletik performans kaygımız olmadığı için, sadece kalçanın büyümesi için bir plan hazırlayacağım.

Daha Büyük

            Daha üstte bahsettiğim yaklaşımda sporcular 6 haftalık dönemin ortasında düşük yoğunluklu antrenman yaparak biraz daha enerji toplamaya çalışırlar. Fakat burada buna ihtiyacımız olmayacak. Bu antrenman kendi içerisinde recovery yaklaşımını bulundurduğu için, sürekli şekilde gaza basabiliriz. Bana güvenin.

            Öncelikle aşağıda hazırlamış olduğum 6 haftalık programı dikkatlice inceleyin, sonrasında açıklayacağım.

Kalça Büyütme Programı 2
 • 8*3 / 3dk  :  8 tekrarlı  3 set yap, set arası dinlenme 3 dk.
 • Her antrenmanda kullandığın ağırlığı not et.
 • Aynı tekrar ve set sayısı tekrar denk gelince ağırlığı %5-15 arttır.

Egzersiz karmaşası olmaması için iki programda da aynı egzersizleri kullandım. Siz değişiklik yapabilirsiniz.

Programı dikkatlice incelemişseniz, uygulama yapılacak her gün, tekrar, set ve dinlenme sürelerinin değiştiğini fark edersiniz. Dalgalı günlük değişken dönemleme yaklaşımı gereği sürekli değişkenlik esastır. Elbette ben bunu hazırlarken belirli başlı temellere dayandırarak yapıyorum. Bunu burada anlatmak çok uzun süreceği için sizi detaylara boğmadan nasıl uygulanacağına geçiyorum hemen.

Bu programı kullanırken özel bir ağırlık tespiti yapmadığımız için antrenman sırasında tekrarları tam ve doğru yaparak çıkarabileceğiniz kiloları seçmelisiniz. Ayrıca seçtiğiniz kilolar sizi tüketecek kadar ağır olmamalı. Son setin son tekrarını bile nizami şekilde yapıyor olmalısınız.

Aynı hareket için, birkaç antrenman sonrasında aynı tekrar sayısına ulaştığınızda not ettiğiniz kiloyu %5-%15 aralığında arttırarak kullanın. Böylelikle yerinizde saymaktan kurtulacak ve kaslarınızı zorlamış olursunuz.

Popo Büyütme Programları Nasıl Kombine Edilir?

            Efendim şuan elinizde 2 farklı yaklaşımdan oluşan 12 haftalık kalça büyütme programı var. Bu programları sırası ile uygulayabilirsiniz. 6 hafta ilk programı uygulayın. 1 hafta hafif antrenman yapın. 6 hafta ikinci programı yapın. 1 hafta hafif antrenman yapın. Sonrasında bu döngüye devam edebilirsiniz.

Kalçam Ne Kadar Sürede Büyür?

Bu sorunun net bir yanıtı maalesef ki yok. Çünkü kalçanızın şimdi ki durumu ve nereye kadar büyütmek istediğiniz hakkında bilgim yok. Fakat, yukarıda ki programı iki dönem uyguladığınızda yani toplamda 12 hafta, kalçanız şeftali görünümü kazanacaktır. Tabi burada biraz protein alımını ve bir miktar kalori alımını arttırmanız önemli.

Kalçanızın istediğiniz boyutlara ulaşması zaman alacaktır. Sabırlı olmanız ve doğru şekilde antrenman yaparak süreklilik sağlamanız hedefe varmak için önemli.

Önemli Not :

Bu içeriği size sunmam yaklaşık 7 saati mi aldı. Google’da yaptığım kısa bir aramada, kalça büyütmeyle ilgili onlarca yazı buldum. Fakat bu siteler fitnessle uzaktan yakından alakası olmayan sitelerdi. Eğer siz üzerinize düşeni yapar ve bu yazıya bir yorum bırakırsanız, bu yazı Google’da yükselecek ve  yüzlerce insan faydalanacaktır. Bilgiyi doğru yazmak googlede yükselmek için malesef ki yeterli değil. 2 dakikanızı ayırın, lütfen üşenmeyin.

..

Bu yazılar da ilginizi çeker.

Kalça Gluteus Maximus, Uyuyan Devi Uyandırın

Kalça Sıkılaştırma, Basen Eritme Egzersizleri ve Programı


Kaynak 1: Tudor O. Bompa, Mauro Di Pasquale, Lorenzo J. Cornacchia/Nitelikli Kuvvet Antrenmanı(Serious Strength Training)/Çeviri Editörü : Yrd.Doç.Dr.Gazanfer Gül/Çeviri: Tanju Bağırgan Spor Yayınevi ve Kitabevi Ankara 2014 Sporbilimi Uygulama Dizisi:1 sayfa 392/20*24cm ISBN978-9944-379-46-5

Kaynak 2 : U.Varol, Esneklik Çalışmalarının Kuvvet Gelişimine Etkisi, umutvarol/com/tr – Eylül 2018

Kaynak 3 : B. Contreras, Inside the Muscles: Best Leg, Glute, and Calf Exercises, t-nations/com – Nisan 2010

Kaynak 4: Hürriyet İnternet Gazatesi, hurriyet/com/tr/galeri-ingiliz-kadin-izmirdeki-kalca-ameliyatinda-oldu-40940126?p=1İngiliz kadın İzmir’deki kalça ameliyatında öldü! 29.08.2018 – 10:56 | Son Güncelleme:

Kaynak 5: http://t24/com/tr/haber/ucak-kazasinda-olme-ihtimaliniz-ne-kadar,265696 , 26 Temmuz 2014 13:16

Kaynak 6: Narin, S , Bozan, Ö , Cankurtaran, F , Bakırhan, S . “Kronik Bel Ağrılı Hastalarda Fizyoterapi Programının Fonksiyonel Kapasite Ve Yaşam Kalitesi Üzerine Etkisi,”. Dokuz Eylül Üniversitesi Tıp Fakültesi Dergisi 22 (2015): 137-143

Kaynak 7 : Sporda Kuvvet Antrenmanı, Sedat Muratlı, Ethem Hindistanlı, Spor Yaynevi ve Kitabevi, 2018 Ankara.

Kategoriler: Kadın

Umut Varol

Kişilere özel olarak online fitness danışmanlığı vermekteyim. Benden destek almak için online fitness danışmanlığı sayfasını inceleyebilirsiniz.

81 yorum

Ceyda · 15 Nisan 2022 12:29 pm tarihinde

Hocam gerçekten çok teşekkür ederim. Aklıma takılan tüm sorulara cevap verdiniz. Çevremdeki herkese bahsettim sizden. İyi ki okudum bu yazıyı 🙂

Dlan · 31 Mart 2022 9:25 am tarihinde

Merhaba hocam bir süredir çalışıyorum ikinci program ile başlasam daha faydalı olabileceğini düşünüyorum ilk program hafif mi gelir acaba diye düşündüm bilemedim sizce ?

Duygun · 15 Aralık 2021 10:39 am tarihinde

Merhaba hocam bikaç soru sormak istiyorum umarım cevaplarsınız? t1 i hesaplayamadım yorumlardan tekrar yapılabilen sayıdan başladım artışlara dikkat edicem.. mesela 1. Gün çalışmasına artı hareket olarak üst bölge çalışmasınıda ekleyebilir miyiz ? Bir de alt bölge için 3. Gün programında 2 hareket çok az değil mi hocam , ben sizin yazınızı okumadan önce salona gittiğimde en az alt bölge için 10 hareket yaptığım için?

  Umut Varol · 19 Aralık 2021 10:49 pm tarihinde

  Merhaba, evet ilgili yerlere üst vücut çalışmaları planlanabilir.Burada anlattığım örnek bir planlamadır, hareket sayısı kişiye göre değişebilir. Fakat kullanılan ağırlıkların yüksek (ağır) planlandığına dikkat etmenizi isterim. Diğer yandan, 10 hareket normalden çok fazla. Gelişmesinden ziyade yerinizde saymanıza veya yavaş ilerlemenize sebep olabilir.

Sude · 14 Temmuz 2021 5:54 pm tarihinde

Merhaba Hocam ?
Size daha önce de yazmıştım spora yeni başlamıştım sizin programınızı uygulamak için biraz bekledim ? pull through yerine alternatif hangi egzersizi uygulayabiliriz?

Çok teşekkürler şimdiden..

Berna alaca · 26 Mayıs 2021 3:24 pm tarihinde

Hocam merhaba. Bir yıldan fazla spor yapıyorum. Üst vücut olarak tam istediğim görüntüye ulaşmasamda durumdan memnunum. Yalnız kalçamda birikmiş yağ var ama fazla kilom yok. Yani az miktarda skinny fat olduğumu düşünüyorum . Yüksek proteinle beslenip haftada üç gün full body antrenman yapıyorum. Ama kalçam hala istediğim görüntüde değil. Kalça büyütme değil amacım yağ yakmak. Bu programı bu amaçla kullanabilir miyim? Teşekkürler.

  Umut Varol · 30 Mayıs 2021 10:32 pm tarihinde

  Merhaba, evet kullanabilirsiniz. Fazladan kalori almazsanız sorun olmayacaktır.

Feyza · 20 Mayıs 2021 1:43 pm tarihinde

Teşekkürler hocam çok kapsamlı bir yazı olmuş.

Sude · 17 Mart 2021 6:34 pm tarihinde

Hocam merhaba öncelikle çok teşekkürler artık ücretsiz herhangi bir bilgiye ulaşmak çok zor bu dönemde açıkçası şaşırdım tesadüfen denk geldim yazınıza çok sevindim. Ben daha önce spor geçmişi olmayan spora yeni başlamış biriyim 2 aydır spor yapıyorum aslında sadece kalça büyütme amacıyla yazılmıştım ama tabi ki daha öncesinde üste bölgem hiç çalışmadığı için programimda çok fazla üst bolge antremani da var özellikle kalça günüm hiç yok sadece bir kac kalça hareketi yapıyorum ama ozel bir calisma yapmıyorum bunun için sizce ben bu programı ne zaman uygulamalıyim ☺️

  Umut Varol · 18 Mart 2021 4:11 pm tarihinde

  Selamlar,

  Programınızı bilmeden yorum yapmamam, size bu programı veren antrenörüm eminim aklında bir şeyler vardır.

  Bence kalça çalışmalarına hemen başlayabilirsiniz. Burada olan programı, düşük ağırlıklar ile uygulayabilirsiniz. 2-3 haftada 1 defa ağırlığı birazcık arttırırsınız. 2-3 aylık öğrenme aşamasından sonra burada anlatıldığı gibi uygulamaya başlayabilirsiniz.

  Hatice Gül · 6 Kasım 2022 12:26 pm tarihinde

  yazdığınız yazılar gerçekten faydalı ve bahsettiğiniz diğer siteler gibi olmaksızın akla uygun ve mantıklı bir anlatim sergiliyor verdiğiniz emek ve bilgiler için teşekkürlerr

   Umut Varol · 6 Kasım 2022 2:25 pm tarihinde

   Değerli yorumunuz için teşekkür ederim, faydalı olmasına sevindim.

Meryem · 17 Şubat 2021 12:48 am tarihinde

Hocam kalça büyütmede bel kalınlaşmasını istemeyiz kadınlar olarak karın kardiyo da eklersek programa belimiz ince mi kalır acaba?

  Umut Varol · 20 Şubat 2021 3:25 pm tarihinde

  Olabilir neden olmasın? Bir çok yaklaşım var sonuçta 🙂

Meryem · 29 Ocak 2021 7:37 pm tarihinde

Ben haftada iki gün kalça antrenmanı yapıyorum bunun dışında omuz-gogus, sırt ve karın günlerim var birer gün.kalca antrenmanlarini ağır yapıyorum ki büyüme olsun ama belimin ve üst vücudumun kalınlaşmasını istemiyorum bu yüzden daha hafif mi yapmalıyım ve iki gün kalça yeterli mi? Ve ayda kaç kilo almak sağlıklı olur acaba?

  Umut Varol · 29 Ocak 2021 7:54 pm tarihinde

  Selamlar,

  Haftada 2 gün yeterli olur. Kalınlaşma olmaması için planınızı buna göre düzenlemeniz gerekir. Kolay gelsin.

Sinem Arpag · 23 Aralık 2020 10:13 pm tarihinde

Bu harika bilgileri bizimle paylaştığınız ve sorularımıza cevap olduğunuz için teşekkür ederim. Ben 40 kilo vermiş ve maalesef deri sarkması yaşayan biriyim. Salona giderken,oradaki hocalardan değil kendi kendime öğrendim bir çok şeyi maalesef :(. Hem zamana hem de paramiza yazık oldu. Sonra sonuç alamayınca ve fıtık sorunu yüzünden de pilatese başladım ve fark görmeye başladım ama onu da maddi olarak karşilamadigim için bıraktım. Evde kendi kendime yapıyorum artık,hala biraz fazlam ve deri fazlalagim da olmasına rağmen karın kaslarım ve bacak kaslarim var artık ama popo işi çok zor. İnsan uğraşıp uğraşıp sonuç alamayınca çok üzülüyor. Artık ağırlık ile çalışmaya başladım.hareketi yaparken ,calistirdigim Kas’ıma odaklanmaya çalışıyorum. Ama sanırım istediğimiz o ? görünümü için salon şart gibi duruyor. Sizin bu hazırladığınız programı yaparken kalça için sadece bunları mı yapalım yoksa diğer hareketlere bunları da mı ekleyelim? Tekrar teşekkürler,çok değerli bilgiler . Başarılar dilerim.

  Umut Varol · 23 Aralık 2020 10:44 pm tarihinde

  Selamlar, kaybettiğiniz kilolar için sizi tebrik ederim, büyük başarı. Devam edin istediğiniz sonuçları da bu azminizle elde edersiniz mutlaka. Burada anlattığım program ufkunuzu açmak içindir. Bu program bir süre uyguayabilirsiniz, fakat ilerleyen zamanlarda hareketleri çeşitlendirmek etki açısından faydalı olacaktır. Bu programa ekstra hareket eklemenize gerek yok.

  Evde yapacağınız çalışmaları burada bulunan programa benzetebilirsiniz. Evde yeterli ağırlığı bulmak zor olabilir. Bu yüzden, hareketleri daha yavaş yapmak, etkisini arttıracaktır.

Eda · 13 Aralık 2020 8:11 pm tarihinde

Hocam sonuna kadar okudum böyle açıklayıcı olması beni çok mutlu etti , hepsi ise yarar bilgi çok teşekkür ederim ❤️

  Umut Varol · 13 Aralık 2020 8:18 pm tarihinde

  Çok teşekkür ederim faydalı olması dileğiyle ?

nida · 8 Kasım 2020 2:11 am tarihinde

Merhabalar Hocam öncelikle bu yazıdaki emeğiniz için teşekkürler.
Size bi soru sormak istiyorum. Egzersizimi evde yapmak durumundayım Programdaki hareketlerin ev için olan versiyonları ile yapsam ve ağırlık olarak loop bantlar kullanarak çalışsam sonucunda iyi bi etki görür müyüm.
Teşekkürler..

  Umut Varol · 8 Kasım 2020 2:50 pm tarihinde

  Selamlar, bu egzersizlerin ev tipi olanlarını direnç lastikleri ile yapabilirsiniz. Dikkat etmeniz gereken nokta, zorluk seviyesi artşına göre bant gerginliklerini ayarlamaktır. Daha zor olması gereken zamanlarda daha gergin veya daha sert bant kullanmalısınız. Gözle görülür etki olacaktır. Bu etkinin oluşmasının zaman alacağını bilmelisiniz. Ayrıca salon ortamında kullanılabilecek ekstra yüklerin evde bantlar ile düzenlenmesinin zor veya olanaksız olacağını bilmelisiniz. Burada bakış açınız 1, 0’dan büyüktür şeklinde olmalı.

Ebru · 21 Mayıs 2020 4:51 am tarihinde

Öncelikle emeğiniz adına teşekkürlerimi iletir, başarılarınızı insanlara dokunarak arttırmanız dileğiyle ⚜

  Umut Varol · 21 Mayıs 2020 9:19 am tarihinde

  İyi dilekleriniz için teşekkür ederim.

Sena · 13 Nisan 2020 5:55 pm tarihinde

Hocam bende kalçamı büyütmek istiyorum ama bu tür egzersizlerin bacak incelttiğini duydum amacım kilo almak bacaklarımın incelmesini istemiyorum, bu antrenmanlar kaç kalori yaktırıyor acaba cevaplarsanız çok sevinirim.

  Umut Varol · 14 Nisan 2020 3:24 pm tarihinde

  Selamlar, bacaklarınız incelmeyecektir. Yeterli şekilde beslenirseniz bu konu ile ilgili kaygılanmanıza gerek yok. Antrenmanın amacı kalça büyütmek 🙂
  Kaç kalori yaktıracağı karmaşasına girmeyin lütfen 🙂 Düşük kalori yaktıracaktır eminim 🙂

Kadriye İnci · 4 Nisan 2020 5:45 pm tarihinde

Çok beğendim yazınızı.Sonuna kadar okudur 12 haftalık programı uygulamayı çok istiyorum.Biz de mükemmel kalçaları hakediyoruz..Engin bilgileriniz için tesekkürler tekrar.Yazınıxı kaydettim.Gerektiğinde dönüp okumak için..

  Umut Varol · 4 Nisan 2020 9:57 pm tarihinde

  Faydalı olabildiysem ne mutlu bana, uyguladıktan sonra umarım sonuçları burada paylaşırsınız.

Esen · 1 Nisan 2020 1:31 am tarihinde

Bir süredir aradığım bilgileri içeren mükemmel bir yazı olmuş çok teşekkürler, hem detaylı anlatmışsınız hem de basit bir dille herkese hitap ediyorsunuz emeğinize sağlık.

  Umut Varol · 1 Nisan 2020 3:57 pm tarihinde

  Değerli yorumunuz için teşekkür ederim. Sporla ilgil olmayan çok sayıda site hit çekmek içn kalça büyütme hakkında yazılar yazmış. Umarım üst sıralara çıkar ve bir çok kişi bu yazıdan faydalanır. Sorunuz olursa buradan beklerim.

  Rosa Stamat · 26 Temmuz 2023 7:10 pm tarihinde

  Kilo almak zorunda mıyım söyle ki 41 kilo falanim spor gecmisim baya var ama 1 2 ayda çok kilo verdiğim ve neredeyse yemek yemediğim için (günde max 600kalori falan alıyorumdur) kaslarim da eridi eskiden kalcam büyük diye küçültmek isterdim şimdi büyütmeye çalışıyoruz (sporu bıraktım..) neyse soruma döneyim kilo almak pek istemiyorum zayifken kalcami buyutebilir miyim (vkem %16.6) (yag %16.6) kilo almam lazım mı hiç istemiyorum kilo aldırmadan zayıf kişilere ise yarayacak programlar var mi

Sena · 11 Mart 2020 5:15 pm tarihinde

Hocam ağzınıza sağlık mükemmelsiniz. %40 ne demek ve kaç kilolukla başlamamız lazım

  Umut Varol · 12 Mart 2020 2:22 pm tarihinde

  %40, 1 tekrarda kaldırabileceğini ağırlığın %40’ı demek oluyor. Bu konuyu daha iyi anlayabilmek için 1 tekrar maksimum nedir? başlıklı yazımı okuyabilirsiniz. Diğer yandan, tekrarları yapabileceğinizi düşündüğünüz bir ağırlık ile başlayabilirsiniz. Bu program sporda biraz ilerlemiş kişiler içindir. Yeni başlıyorsanız bu uygulamayı daha sonraya bırakabilirsiniz.

  Tuana · 12 Mayıs 2021 11:10 pm tarihinde

  Merhaba öncelikle açıklayıcı yazınız için çok teşekkürler. Bir antrenmanda sayısı 8-10a kadar varan değişik kalça gruplarını çalıştırdığım hareketlerden bir program oluşturdum. Sadece bir kalça grubu icin belki de aynı gün 3-4 farklı hareket yapıyorum ve bunun o gruba negatif etkisi var mı bunu öğrenmek istiyorum hocam. Örnek verecek olursak maximus ya da minimus kasları için kaç farklı çeşitte hareket önerirsiniz? Sanki o kasları daha çok yorup negatif etkiye uğratıyorum gibi hissediyorum ama az yaparsam da yetersiz hissediyorum 🙁

   Umut Varol · 16 Mayıs 2021 5:05 pm tarihinde

   Selamlar, seçtiğiniz hareketler ile ilgili bu durum. Farklı açılarda çalıştıracak hareketleri seçerseniz sorun olmaz. Genllikle sorun şurada başlıyor, bacaklar için 4-5 hareket ayrıca kalça için 4-5 hareket seçildiğinde gelişimi bence durdurur. Bunun yerine bacaklarıda içine alacak kalça odaklı bir program için 4-5 egzersiz seçimi negatif etki yaratmaz. Tabi şunu göz aard etmemek gerekli, kullanlan tekrar sayısının ve dinlenme süresinin önemi büyük. 20-25 tekrarlara çıkıldığında hareket sayısını ve set sayısını düşük tutmak iyi olacaktır. aynı durum düşük tekrarl kuvvet çalışmaları içinde önemli.

Tuğçe · 10 Mart 2020 12:03 am tarihinde

Sıkılmadan okudum , ve bu zamana kadar okuduğum bütün yazilardan farklı yazmışsınız gerekli bilgiler paylaşmaya devam edin biz okuyucuların böyle güzel seylere ihtiyacı var ????

  Umut Varol · 10 Mart 2020 1:20 pm tarihinde

  Değerli yorumunuz için teşekkür ederim. Yazmaya devam edeceğim 🙂

   Hasret · 15 Haziran 2021 12:27 pm tarihinde

   Çok faydalı bir yazı olmuş ayrıca detaylı şekilde programı eklemenizde ayrıca güzel olmuş yaklaşık 1 yıllık reformer pilates geçmişim var şuan ağırlıkla çalışmaya başladım yağ oranım %29 ama kas yağ oranım orantılı olduğu için zayıf görünüyorum ayrıca kalça yapımda genetik olarak dolgun ve şekilli fakat kilo verince dolgunluğunu biraz kaybettim şuan 98 cm ayrıca hipdips sorunu bulunmakta hem hipdips kısmını geliştirmek hemde ayrıca eski dolgunluğuna geri dönmesi adına iyi bir atrenman programı arıyordum ve size denk geldim hemen bugün başlayacağım bir kaç ay sonra gelip yorumumu güncellerim şimdiden teşekkürler

Pınar · 7 Şubat 2020 5:20 pm tarihinde

Sayın Hocam cidden bu alanda en doğru en bilimsel ve gerekli oranda ve biz sporla alakası olmayan insanların anlayabileceği detayda bilgiler veren yegane site sizinki.Doktorundan Personal Trainer ina kadar bu kadar iyi ve doğru bilgi veren bir mecra görmedim.Dürüst ve içten olmanız da cabası.youtube kanalınıza da abone oldum umarım daha detaylı video yüklersiniz…Size sorum şu kalça antrenmanı 50 yaştan sonra işe yarar mı?Sorar sormaz cevabı akılla kendim de verdim:)))Elbette olur anca bu sizin ne durumda ve nasıl bir genetiğe sahip olduğunuzla da alakalı…ilaveten antrenmanları ne kadar doğru ve ciddiyetle yaptığınıza:)))doğru vecevap vermişim değil mi?Ha bu arada koc kalçalı olma saçmalığı ne yazık ki kafası çok da çalışmayan gençler arasında revaçta tabiii…sosyal medyada beynim yok ama bak kıcım var pozları falan:))))kalça büyük değil şekilli olmalı ,güzellik bir bütündür sadece koca kıçlı olmakla güzel olunmaz…..moda aptallar içindir ,küçük kalça modası çıkarsa o koca g….ne yapacaklar çok merak ederim:))) Saygılar kolaylııklar dilerim

  Umut Varol · 8 Şubat 2020 11:15 pm tarihinde

  Selamlar,

  Güzel dilekleriniz için teşekkür ederim.

  Evet, yaşınız ne olursa olsun yapacağınız çalışmalar sizin için ve kalçanız için faydalı olacaktır. Büyük veya küçük olması isteğe kalmış ama şekilli olması önemli.

  Saygılarımla.

Büşü · 23 Aralık 2019 12:21 am tarihinde

Harika anlatmışsınız insan okumaya üşenmiyor, belirtmeden geçemedim. Emeğinize sağlık 🙂

  Umut Varol · 24 Aralık 2019 11:22 am tarihinde

  Değerli yorumunuz için teşekkür ederim 🙂

Dellyyy · 17 Kasım 2019 11:22 pm tarihinde

Hocam çok faydali hir konuşma olmuş ama benim kalçam dümdüz yani tam olarak ne yapamam gerekiyo?Bu arada ellerinize sağlık verdiğiniz bilgiler için.??

  Umut Varol · 21 Kasım 2019 4:07 pm tarihinde

  Selamlar, burada verdiğim örnek programı uygulayabilirsiniz.

Güneş · 28 Ağustos 2019 9:29 am tarihinde

Şimdiye kadar okuduğum en açıklayıcı yazı. Emeğinize sağlık ???

uppermark · 17 Şubat 2019 4:51 am tarihinde

tesekkür ederim. bilgilendirici bir yazı. gercekten google searh ile karsımıza cıkan klişe yazılardan farklı, emek. verildiği belli

  Umut Varol · 21 Şubat 2019 3:18 pm tarihinde

  Dikkatiniz ve ince düşünceniz için teşekkür ederim.

yasemin · 4 Şubat 2019 4:44 am tarihinde

iyi günler.. gayet net ve bilgilendirici bir anlatım. emeğinize sağlık… belimde çiviler var. zaten küçük olan popo sırtım dümdüz olduğundan iyice düz görünüyor. hangi hareketler daha uygun olur benim için? (bu arada çok etkileyici bir özgeçmişiniz var. içten bir waoww size)

  Umut Varol · 5 Şubat 2019 6:14 pm tarihinde

  Selamlar, teşekkür derim güzel dilekleriniz için. Beliniz hakkında detaylı bilgiyi bana gönderebilirseniz daha kolay yorum yapabilirim.

Pelin · 30 Kasım 2018 4:48 pm tarihinde

Öncelikle yazınız için çokk çok teşekkür ederim Gayet net ve akıcı faydalı bı yazı olmuş.. Ben evde kendı kendıme squat yaptığım için biraz garip kaldım boyum165kılom 48popom hiçç yok bu durum benı çok üzüyor evde ağırlık kaldırarak squat yapmak için kaç kiloluk ağırlık almam gerek acaba

  Umut Varol · 6 Aralık 2018 11:08 pm tarihinde

  Selamlar, ağırlık almadan önce size bir iki egzersiz tavsiye edebilirim.
  Pistol Squat
  Bulgarian Split Squat
  Shrimp Squat
  Bu egzersizleri deneyin, emin olun ağırlıkla çalışmış gibi etkisini görürsünüz.

eda · 1 Kasım 2018 1:26 am tarihinde

teşekkür ederiz

Büyükkalça · 8 Ekim 2018 11:02 pm tarihinde

Kocaman popom olsun istiyorum ama olmuyor. Bunu da deneyeceğim. Anlattığınız gibi belim çok kalın ve popom yok denecek kadar küçük. Bıktım pantalonların bol olmasından. Büyüsün kocaman olsun ?

Halide · 7 Ekim 2018 12:13 pm tarihinde

Selamlar hocam, ben 1 yıldır fitness yapıyorum ama kalçam istediğim kadar büyümedi, bu program bana göre mi? Ya da ne önerirsiniz?

  Umut Varol · 7 Ekim 2018 10:10 pm tarihinde

  Selamlar, bu programı uygulayıp değişimi gözlemleyebilirsiniz. Değişim gerçekleşmiyorsa, yüklenme aralıklarını değiştirmek ve programı yeniden size göre düzenlemek gerekir. Bunun için tekrar bana ulaşabilirsiniz.

Gülay · 5 Ekim 2018 5:56 pm tarihinde

Selamlar, teşekkür ederim bu çalışma için. Çok derli toplu yazmışsınız anlaşılır bir dille. Yıllardır fitness ile ilgileniyorum ama 1Tm dediğiniz konuyu hiç duymamıştım. Biraz düşününce çok mantıklı geldi. Tavisiye ettiğiniz kalça büyütme programı aklıma yattı. Antrenmanıma ekleyeceğim. Sizden bir ricam da kadınlar için fitness rehberi gibi bir kaynak oluşturmanız. Spor yapan kadınlara çok faydalı olacağını düşünüyorum. Teşekkür ederim tekrar.

  Umut Varol · 5 Ekim 2018 10:45 pm tarihinde

  Selamlar, 1Tm hesaplayarak çalışmaya başlamak, antrenmanlarınızın kalitesini arttıracaktır ve daha etkili sonuçlar elde edeceksiniz. Kadınlar için fitness rehberi fikri güzel, üzerine bir çalışma yapaılabilir.

Nergis · 4 Ekim 2018 11:15 am tarihinde

Şeftali diyorsunuz ? ilk defa duydum bu tabiri süpermiş

  Umut Varol · 4 Ekim 2018 3:40 pm tarihinde

  Yeni yeni kullanılmaya başlandı, yakında sık sık duyarsınız.

  Sıla · 29 Haziran 2020 7:57 am tarihinde

  Evde vücut gelişimi ne kadar mümkün videolar üzerinden uzun süredir çalışıyorum ama bir süre sonra gelişimim durdu şuanda fitness salonuna da gidemiyorum evde kalça gelişimi üzerine detaylı bir yazı yazsanız harika olurdu

   Umut Varol · 29 Haziran 2020 9:07 am tarihinde

   Selamlar, evde vücut gelişimi mümkün. Bu konu ile ilgili detaylı bir kursum bulunuyor. Fitness Kursları sayfasından kontrol edebilirsiniz. Kalça gelişiminin ilerlemesi için, aşamalı şekilde antrenmanlarınızı arttırmalısınız. Burada bir süre sonra egzersiz zorlukları düşük kalacağı için, daha zor egzersizlere geçmenizde gerekecek. Bu gçişleri aceleci şekilde değil adım adım planlamanız gerekiyor. Bahsettiğiniz şekilde evde uygulama üzerine bir yazı yazılabilir veya bu yazının son kısmına eklenebilir, bu konuyu sıraya alacağım.

Nazlı · 4 Ekim 2018 7:58 am tarihinde

Teşekkürler, uygulayacağım sonuçları buradan yazarım.

Reyhan · 2 Ekim 2018 7:33 pm tarihinde

Selamlar, derli toplu ve detaylı yazdığınız için elinize sağlık. Uygulayacağım. İyi çalışmalar.

  Umut Varol · 2 Ekim 2018 10:34 pm tarihinde

  Teşekkür ederim, faydasını göreceksiniz.

Aslı · 2 Ekim 2018 4:11 pm tarihinde

Hocam teşekkürler, ellerinize sağlık, daha çok kişiye ulaşması amacıyla.

  Umut Varol · 2 Ekim 2018 4:12 pm tarihinde

  Faydasını görmen dileğiyle.

   Melisa · 3 Ocak 2020 3:05 pm tarihinde

   Merhabalar , haftaya bende spora yazılacağım. Kalça kaslarını çalıştıran egzersizleri öğrenmem çok iyi oldu. Teşekkür ederiz 🙂

    Umut Varol · 3 Ocak 2020 5:16 pm tarihinde

    Ben teşekkür ederim, faydalı olması dileğiyle.

     elif · 10 Mart 2020 4:38 pm tarihinde

     Yaklaşık 6 aydır araştırıyorum kim kardaşian gibi olmak için ? her kafadan bir ses. Neyseki sonunda sizi buldum çok şükür ki düneyin halter seti sipariş verdim toplamda 32 kiloluk esneme hareketlerini anladım ama hocam vallahi tablodan hiç birşey anlamadım saatlerdir bakıyorum. Çok teşekkür ederim tabloyu nasıl anlayacam daha açıklayıcı benim anladığım dilde cevaplarsanız size minnettar kalırım gerçekten sizin izinizden gitmek istiyorum şimdiden çok teşekürler…

     Umut Varol · 11 Mart 2020 10:20 am tarihinde

     Selamlar, güzel dilekleriniz için teşekkür ederim. Kalça büyütme konusu biraz karmaşık. Burada verdiğim tabloyu sizin için daha kolay hale getireyim.
     6 haftalık bir planlama var.
     1-3-5. günleri pazartesi çarşamba cuma şeklinde düşünebilirsiniz.
     %40 / 15*3 / 1dk,(açıklaması) 1 tekrar maksimumun %40 ile 15 tekrarlı 3 set yapın, set arasında 1 dk dinlenin.
     Hareketin karşısında tekrar ve set yazmıyorsa, o gün o hareket yapılmayacak, yazıyorsa yapılacak.
     Hareketlere youtubedan bakabilirsiniz.

     1 Tekrar maksimum tespiti için yeterli imkan yoksa, olmayabilir, tekrar saylarını yapabileceğiniz bir ağırlığı seçebilirsiniz. Fakat, böyle yaparsanız, % artışları ile doğru orantılı şekilde sizde hafta hafta ağırlığı minimal şekilde arttırmalısınız.

     Kalçayı en iyi şekilde büyütmek ve şekillendirmek için spor salonu imkanları iyi olabilir. Gerekirse online danışmanlık için benimle iletişime geçebilirsiniz.

     AYÇA · 20 Nisan 2020 1:29 am tarihinde

     Öncelikle size çok teşekkür etmek istiyorum bilgileriniz icin ve birkac bisey sormak istiyorum. Aslında kalça büyüklügünden daha çok kalça çukurlarım var hip dip dediginiz cok degil ama o yuvarlak kalca görüntüsünü engelliyor tabi bu verdiginiz spor programı hip dip sorunumuda çözermi cünkü dediginiz gibi aslinda vucut kıvrımlarım cok iyi kalcamın durumuda sadece sorunum o cukurlar

     Umut Varol · 20 Nisan 2020 12:51 pm tarihinde

     Selamlar, bahsettiğiniz sorun çok zayıf değilseniz çözülebilir. Bu programı uygulayabilirsiniz. Daha özel bir çalışma için Online Uzaktan Pt sayfasını inceleyebilirsiniz.

Bir yanıt yazın

Avatar placeholder

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir